ارتباط خواب و عملکرد مغز

تازه ترین یافته های محققان که در مجله American Geriatrics Society منتشر شده است نشان میدهد خواب بی کیفیت و ناکافی(بسیارکم و بسیار زیاد) بر روی عملکرد ذهن و مغز تاثیر می گذارد و همچنین خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سکته مغزی، سکته قلبی، دیابت نوع 2 و افسردگی را افزایش می دهد. این مطالعه نشان می دهد که افرادی که کم تر از 5 ساعت و بیش تر از 8 ساعت در طول شب می خوابند نسبت به کسانی که 7 ساعت خواب کافی دارند از نظر عملکرد ذهنی و مغزی دچار مشکل هستند .

ارتباط خواب و عملکرد مغز

در مطالعه ای دیگر، محققان با بررسی ارتباط بین خواب و عملکرد شناختی به این نتیجه رسیده اند که افرادی که خواب بیش از حد و یا کم تر از حد نرمال دارند، از نظر ذهنی 2 سال پیرتر از افراد با 7 یا 8 ساعت خواب هستند.

چگونه خواب بر روی ذهن تاثیر می گزارد؟

ارتباط خواب و عملکرد مغز-1

افرادی که دچار کمبود خواب هستند احتمال بروز بیماری هایی مانند فشار خون بالا، دیابت و انسداد عروق خونی در آن ها بیش تر است که هر کدام از این بیماری ها سبب کاهش جریان خون در مغز می شود. سلول های مغزی برای عملکرد درست خود به اکسیژن و قند کافی نیاز دارند، در صورت کاهش جریان خون در مغز ، سلول ها به درستی کار نمی کنند.
سایر مطالعات نشان می دهد که کیفیت خواب نیز بر مغز تاثیر می گزارد. خواب ناکافی سبب تجمع پروتئینی بنام بتا آمیلوئید در مغز می شود که این امر سبب کاهش قدرت حافظه، تفکر و ادراک و همچنین افزایش خطر ابتلا به زوال عقل می شود.
  • سم گستر افق