با چسب واکسن با بیماری های همه گیر مقابله کنید

واکسیناسیون، کم هزینه ترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های عفونی می باشد و با اجرای برنامه واکسیناسیون همگانی در جهان، بسیاری از بیماری های خطرناک کاهش بارزی پیدا کرده است.به تازگی پژوهشگر آمریکایی موفق به ساخت چسب واکسن ImmunoMatrix شده است که از طریق پوست ، محلول واکسن را به درون بدن وارد میکند.ساختار این محصول از نانو فیبرها می باشد.


مقابله با بیماریها ی همه گیر با چسب واکسن

پوست بعنوان اولین لایه محافظتی، بزرگترین عضو بدن است که بصورت انتخابی عمل می کند بدین معنا که به مولکول های بزرگ اجازه عبور از سطح را نمی دهد. با توجه به این ویژگی پوست، پژوهشگر آمریکایی در عبور دادن محلول واکسن از پوست با مشکل مواجه شد. وی طی تحقیقات گسترده خود دریافت که استفاده از پلیمر پلی وینیل پیرولیدون امکان عبور مولکول های بزرگتر را از سطح پوست فراهم می کند. پلیمر پلی وینیل پیرولیدون آب را از پوست بیرون می کشد و زمانی که رطوبت به پوست بازمی گردد لایه بیرونی پوست متورم می شود و باعث می شود که مولکول های بزرگ تر وارد آن شوند. همچنین بررسی ها نشان داد که پوست می تواند مقادیر زیادی آنتی ژن را در سطح خود نگه دارد که در فرآیند واکسن بسیار موثر است.

واکسن ImmunoMatrix در درمان بیماری هایی مانند سیاه سرفه، آنفولانزا و سیاه زخم استفاده شده است که اثربخشی بالایی را نشان داده است. این محصول نسبت به مدل های قدیمی تر واکسن نیاز به دوز کم تری دارد.
  • سم گستر افق