زنان دیابتی باید بیش از مردان مراقب سلامت قلب خود باشند

براساس گزارش متخصصین دیابت و قلب انجمن قلب آمریکا، بروز بیماری های قلبی – عروقی در بیماران مبتلا به دیابت بویژه دیابت نوع 2 بسیار شایع است و زنان مبتلا به دیابت نوع 2 بیش از دو برابر مردان دیابتی مستعد ابتلا به بیماری های قلبی هستند.
مطالعات نشان می دهد که دیابت نوع 2 حدود 90 تا 95 درصد از موارد ابتلا به دیابت را تشکیل می دهد و زنان و مردان بالای 20 سال با نسبت مشابهی، 6/12 میلیون نفر از زنان و 13 میلیون نفر از مردان، به این بیماری دچار می شوند. بطور کلی هر چه فردی عوامل خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری های قلبی داشته باشد، احتمال پیشرفت بیماری های قلبی افزایش خواهد یافت و با توجه به همراه بودن دیابت با عوامل خطر بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا و چاقی، افراد دیابتی 2 یا 4 برابر بیش از افراد غیردیابتی به سکته قلبی یا سکته مغزی دچار می شوند.

زنان دیابتی باید بیش از مردان مراقب سلامت قلب خود باشند

انجمن قلب آمریکا تفاوت های جنسیتی متعددی را درباره دیابت نوع 2 و سلامت قلب مطرح کرده است:
• احتمال بروز بیماری عروق کرونری قلب، شایع ترین نوع بیماری قلبی، در زنان دیابتی بیش از دو برابر مردان است.
• زنان دیابتی در سنین پایین نسبت به مردان حمله قلبی را تجربه می کنند و به دنبال آن، احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی در زنان بالاتر است.
• تفاوت های جنسیتی در میزان ابتلا به دیابت نوع 2 نیز دخیل است. وجود بیماری هایی مانند دیابت بارداری و یا سندرم تخمدان پلی کیستیک
• زمینه ساز ابتلا به دیابت نوع 2 می باشند.


در این مطالعه، محققان به تفاوت های جنسیتی در استفاده از راهکارهای حفاظت از سلامت قلب و عروق اشاره می کنند:
• زنان دیابتی کمتر از روش های دارودرمانی از جمله داروهای کاهنده چربی خون مانند استاتین ها، داروهای کاهنده فشار خون و آسپرین استفاده می کنند.
• احتمال کنترل قند خون و فشار خون در زنان دیابتی کمتر است.
• زنان مبتلا به دیابت کمتر تمایل دارند تحت عمل های جراحی مانند آنژیوپلاستی قرار بگیرند.
• با توجه به این نکته که احتمال مرگ و میر زنان دیابتی در اثر بیماری های قلبی نسبت به مردان دیابتی بالاتر است، لذا زنان دیابتی باید بیش از دیگران مراقب سلامت قلب و عروق خود باشند و نکات سلامتی مربوطه از جمله ترک سیگار، اجتناب از غذای چرب و چاقی را رعایت کنند و به انجام فعالیت های ورزشی شدید و فشرده تر بپردازند.
بطور کلی زنان و مردان باید مراقب سلامتی قلب خود باشند و راهکارهای لازم جهت پیشگیری از ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی را رعایت کنند.

زنان دیابتی باید بیش از مردان مراقب سلامت قلب خود باشند-1
  • سم گستر افق