ویتامین A علیه سرطان روده

محققان در جدیدترین مطالعات دریافته اند که ویتامین A با استفاده از مکانیسم زیستی می تواند از عود سرطان روده جلوگیری نماید. محققان براین باورند که ویتامین A  با فعال کردن پروتئینی که در سلول های سرطانی مقاوم از بین رفته است، باعث نابودی سلول های سرطانی و مانع از متاستاز آن ها می گردد.

سرطان روده یکی از مهم ترین علل مرگ و میر سرطان در سراسر جهان می باشد که نسبت به درمان مقاوم است.از دلایل مهم این امر می توان به وجود گروهی از سلول های سرطانی مقاوم در کولون به نام سلول های بنیادی که علت عود سرطان نیز می باشند،اشاره کرد.
در این مطالعه محققان پروتئینی به نام HOXAS5 را مورد بررسی قرار دادند.
 
پروتئین HOXAS5 متعلق به گروهی از پروتئین ها می باشد که وظیفه تنظیم رشد جنین و همچنین تنظیم رشد سلول های بنیادی در فرد بالغ را بعهده دارند تا نوع و عملکرد بافت های مختلف بدن را حفظ کنند. نتایج این بررسی ها نشان داد که HOXAS5 نقش بسیار مهمی در محدود کردن تعداد سلول های بنیادی ایفا می کند.

در مقابل، سلول های سرطانی کولون نیز با استفاده ازیک مکانیسم زیستی بنام Signaling pathway پروتئین HOXAS5را مسدود می کنند. بنابراین سلول های سرطانی بطور غیرقابل کنترل رشد کرده و سبب عود و متاستاز سرطان می شود. دانشمندان با بررسی های موش های آزمایشگاهی مبتلا به سرطان کولون دریافتند که درمان با ویتامین A نه تنها درمانی موثر علیه سرطان می باشد، بلکه میتواند اقدام پیشگیرانه از ابتلا به سرطان باشد.

ویتامین A علیه سرطان روده
  • سم گستر افق