درباره اکو قلب جنین
به دلیل اینکه قلب یک ارگان کاملا پیچیده‌ است،ممکن است در هفته‌ های اولیه بارداری اشکالاتی در تشکیل آن به وجود آید.این مشکلات باعث ایجاد خطراتی در قلب و همچنین تغییر شکل دریچه‌های قلب می‌شود.ولی در صورت تشخیص به موقع و انجام دادن  اکو قلب جنین بیمارستان کودکان تهران در دوران جنینی این بیماری درمان خواهد شد.
پزشکان با دستگاه اکوکاردیوگرافی اکو قلب جنین  نارسایی های قلبی را در مراحل اولیه رشد جنین تشخیص می دهند و نسبت به درمان آن اقدامات لازم را انجام می دهند.
برای استفاده از دستگاه اکوکاردیوگرافی قلب جنین دانش و مهارت خاصی لازم می باشد و استفاده از این دستگاه از تولد نوزادان معلول و دارای بیماری پیشگیری میکند.
 هفته 18 حاملگی بهترین زمان انجام اکوی قلب جنین می باشد .
بسیاری از عارضه ها و نارسایی های قلبی جنین با استفاده از روش های موجود قابل درمان هستند، ولی در صورتی که یک نارسایی پیچیده قلبی که غیر قابل درمان باشد تشخیص داده شود ،زیر نظر پزشک قانونی مجوز ختم حاملگی داده می شود.
از هر هزار تولد زنده ، هشت مورد دارای نارساییهای قلبی هستند.
همچنین استفاده از دستگاه اکوکاردیوگرافی هیچ گونه عارضه ای در زمان انجام اکوی قلب جنین  برای مادر و جنین ندارد، ولی استفاده از این دستگاه به همه مادران پیشنهاد نمی شود.


اکو قلب جنین بیمارستان کودکان تهران

به گروه های زیر پیشنهاد میشود که اکو قلب جنین را جدی بگیرند:
- به صورت فامیلی مبتلا به نارسایی های مادرزادی قلبی هستند.
- اگر مادر یا پدر سابقه ابتلا به نارسایی های مادرزادی قلبی داشته اند استفاده از اکوی قلب جنین توصیه می شود.
- اگر مادری مبتلا به بیماری های متابولیکی از جمله دیابت، فنیل کتونوری و یا لوپوس می باشد احتمال اینکه جنین او ، دچار نارساییهای قلبی شود خیلی بیشتر است.
- در مادرانی که دچار سقط ها مکرر شده اند.
- اگر مادری مبتلا به نازایی بوده و از روش های کمک بارداری برای بارداری استفاده کرده است.
- مادرانی که در دوران حاملگی به بیماری های عفونی مثل سرخجه، سیتومگالوویروس و پاروویروس ها مبتلا شده اند.
- مادری که داروی اعصاب مصرف می کند احتمال نارسایی های قلبی در آنها خیلی زیاد است و این گروه حتما باید مراجعه به مرکز اکو قلب جنین بیمارستان کودکان تهران را جدی بگیرند.

مادر عزیز ، سلامتی قلب کودک خود را و شاداب بودن فرزند دلبندت  را در آینده ای نه چندان دور ، با انجام به موقع اکو قلب جنین  همین الان رقم بزنید.


  • سم گستر افق